14 Aralık 2014 Pazar

Gozlak Turu

14 Aralık 2014
Pazar

BBK bugün Bafa turunda.
Biz gidemedik ama bu güzel havayı da kaçırmak niyetinde değiliz.

Dünden bir etkinlik yaptık Gozlak (Kozalak) Turu deyi.
Gelen gelir, Biz Çamlık köyüne gidiyoruz dedik.
Bodrum Yokuşbaşı'ndan..Kızılağaç, Mangalcı'ya doğru..Şahane Bodrum'umuzu geride bırakarak..Berji ile pedalladık.Mangalcı'ya yaklaşırken.."Gelenler var."İlk kez turlayacağımız arkadaşlar.Kerim'in arkadaşları..Yeni arkadaşlar..Yeniden Çamlık yolunda, taş ocağından tırmanmalar..Arkadan gelenler sohbette..Öndekiler pedallama derdinde..Orman yollarında..Genelde çıkışlardan oluşan yolları pedalladık.Yoldan, zar zor görünen bu sarnıçı bir türlü görüntüleyememiştim.Bu güne kısmetmiş.
Kerim, yeni aldığı çift amortisörlü bisikletini denemek için bozuk yollara girmeye meraklı.
Bu yola dalıverince, ben de ardından işte fırsat diye peşi sıra geliverdim buraya.Ne zamandır almayı düşündüğü Trek bisikletine kavuştu sonunda.Biz artık MTB'ciyiz efems.Çamlık köy kahvesinde 86 yaşındaki kahveci amcamızın hikayeleri meşhurdur.
Havasındaysa patlatır bir hikaye.
Yine onlardan birini anlatıyor.
"Karadeniz bölgesinde 2 laz tarlaya tuz ekmişler.." diye başlayıp,
sonuna da bir dörtlük tekerleme ekleyerek bitiriyor komik hikayesini.Berji, bugün kendisini çok iyi hissetmese de ne zamandır gelmek istediği Çamlık köyünü sonunda görmenin mutlu yorgunluğunda.
Zorlansa da yılmadı ve Çamlık etabının geliş bölümünü tamamladı.
Dönüşü, geldiğimiz yoldan yapmayacağız bu sefer.
Bu da ona sürpriz olacak.Kahveci, inekleri aldı,Akşam otlamasına çıkarıyor.Çok çalışkan bir amca bu.
O yüzden de bu yaşta hala zımba gibi maşallah.Terden ıslanan giysilerimiz kurumada.Bu emektar mopet bu yollara iyi dayanıyor.
Ona da bir maşallah.Köyün diğer tarafındaki kahveye gidip dönen Kerim.Yaptırdığı deve sucuklu kocaman tostu bizlerle paylaşıyor.Güneş şahane bugün.
Neredeyse kurudu giysilerimiz.Bu kadar mola yeter, hadi pedallayalım diyerek vurduk kendimizi yola.Bu yol, Bodrum çevre yoluna bağlanacak 5-6 km sonra.Büyük bir bölümü yokuş olan yolda kocayemiş bile yedik bir ara.Artık çevre yolundayız.Bodrum'a 10 km kala, herkes kendi ritmine göre pedallamaya başladı.Ben en arkada kalarak, güzel fotoğraflar da çekerek sakin bir ritimle pedalladım.
Önden pedallayan Berji'yi son yokuşta yakaladım.
Berji, hasta gibi başladığı turu aslanlar gibi bitirdi.Bodrum'a varınca son bir güneşlenmeyi hakettik doğrusu.
Kumrular da bu dinlenmeden nasiplendiler.


Gozlak Turu çok şahane geçti.
Katılan herkese teşekkürler.
Haftaya bu tura yeniden bekleniyorsunuz arkadaşlar...

.


Hiç yorum yok: